Cms Web Tasarım

Hacker'lar Şifrenizi nasıl çalar?
AnasayfaBlogMakale › Hacker'lar Şifrenizi nasıl çalar?

KATEGORİLER

POPÜLER YAZILAR

SON YAZILAR

YAZARLAR

İSTATİSTİKLER

Hacker'lar Şifrenizi nasıl çalar?


Tablet PC

Hacker'lar tarafından kullanılan şifre çalma yöntemleri sizi de çok şaşırtacak. Size bir yazılım tarafından saldırı yapılacağını düşünebilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki basit bir parola saldırısına uğrama riski ile  yazılımdan gelecek saldırı eşit. Eğer parolanızı Hacker'lar ele geçirirse bunu istediği şekilde kullanabilecek ve sizi maddi manevi zarara uğratabilecektir. Peki hackerlar parolanızı çalmak için hangi yöntemleri kullanıyor? İşte hackerların en sık kullandığı 5 yöntem.

 

Parolaları Deneme:

Parolanızı ele geçirmek isteyen bir hackerın ilk kullanacağı yöntem öncelikle herkesin sıklıkla tercih ettiği parolaları denemektir. "şifre", "12345", isminiz gibi çok kolay tahmin edilecek parolalar hala kullanılıyor.

Nasıl korunabilirsiniz: Size ait bilgileri içeren kolay tahmin edilebilecek parolalar kullanmayın. "batman", "bugsbunny" gibi basit birleştirmeleri tercih etmeyin.

 

Sosyal Medyadan Takip Etme

Hacker, sık kullanılan parolaları deneyerek şifrenizi kıramazsa, sosyal paylaşım platformları üzerinden parolanızı elde etmeyi deneyebilir. Parolanız çok sevdiğiniz bir takım, hayvan ya da müzik grubu olabilir. Bu yöntem de başarısız olursa size parola girmeniz gerektiğini söyleyen gerçek gibi görünen sahte bir e-mail yollanabilir. 

Nasıl korunabilirsiniz: Sosyal ağınızı sadece arkadaşlarınızın görmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte hayatınızla alakası olmayan bir parola kullanabilirsiniz.

 

Kablosuz internet ağından sızarak

Şifresi olmayan kablosuz ağlar büyük tehlike oluşturabilir. Bu ağlardan gönderilen veriler ağın sinyal alındığı her yerden dinlenebilir. buna SSL üzerinden gönderilen parolalarda dahildir.

Nasıl korunabilirsiniz: Eğer kablosuz bir ağ kullanıyorsanız, önemli hesaplarınıza buradan giriş yapmayınız. Mümkün olduğunca htpps bağlantısını tercih ediniz.

 

Farkedilmeyecek Küçük Programlar Kullanarak

Hacker parolanızı elde etmek için keyloggertaşıyan bir maili size yollayabilir. İyi niyetli olmayan bu maildeki keylogger, yükendikten sonra girdiğiniz parolaları kaydetmeye başlayacaktır. Keylogger'lar herhangi bir zararlı e-postanın bir parçası olarak da gönderilebilir. Kaydedilen bilgiler, parolaların toplandığı bir alana yollanır. Bazen keyloggin saldırıları çok sayıda kişiyi hedef alabilir. Bunun sonucu daha yıkıcı olacaktır.

Nasıl korunabilirsiniz: Ücretsiz güvenlik bile yazılımları keylogger saldırılarını kolayca önleyebiliyor. Bu yazılımları kullanmamanız için hiçbir neden yok.

 Etiketler

Web Web Tasarım

Yorumlar (0)


Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.


Yorum Yaz


 
Bize Ulaşın


Bize Ulaşın

Güven Grup Teknoloji ve İletişim Hizmetleri


Oruç Reis Mh. Tekstilkent Cd. Tekstilkent İş Merkezi A3 Blok No: 46 Esenler / İSTANBUL

Tel: 0212 438 67 45
Fax: 0212 438 67 45
Mail: [email protected]
Blogdan Son Yazılar


Evden eve taşımacılık
Evden eve taşımacılık
Eklenme Tarihi 19.01.2015   Okunma Sayısı 1374   Yorum Sayısı 0
Kurumsal Web Tasarım
Kurumsal Web Tasarım
Eklenme Tarihi 25.07.2014   Okunma Sayısı 1539   Yorum Sayısı 0
Web Tasarım İçin Kullanılan Faydalı Araçlar
Web Tasarım İçin Kullanılan ...
Eklenme Tarihi 25.07.2014   Okunma Sayısı 1603   Yorum Sayısı 0
Panda 4.0 güncellemesi
Panda 4.0 güncellemesi
Eklenme Tarihi 24.07.2014   Okunma Sayısı 1260   Yorum Sayısı 0Facebook Twitter Youtube Google+ Linked.in Wordpress Vimeo
Copyright © 2014 CMS Web Tasarım. Tüm Hakları Saklıdır.